Obnovení manželského slibu

Jistě už jste někdy slyšeli o tradici obnovy manželského slibu, ať už od přátel nebo ve filmu. Pokud vás zajímá, co obnovení manželského slibu vůbec znamená, proč se dělá, kdy a s kým, jste na tom správném místě, kde najdete odpověď na vše, co vás ohledně obnovení manželského slibu zajímá.

Přemýšlíte s partnerem o tom, že byste na výročí svatby obnovili svůj svatební slib a nevíte, na koho se obrátit či co je k tomu zapotřebí? Zde vám poradíme, jaké dokumenty jsou k obnově manželského slibu potřební a kdo je oprávněn obnovit váš manželský slib.

Na následujících řádcích naleznete odpověď na všechny vaše otázky ohledně obnovy manželského slibu, které vás zajímají.

  1. Co znamená obnova manželského slibu?

    Obnova manželského slibu je symbolickým církevním svatebním obřadem, který ale nabízejí už i některé matriky, při němž si manželské páry po několika letech manželství stvrzují slib, který si před lety dali. Tento symbolický obřad nemá pražádnou úřední váhu, ale pouze spirituální hodnotu. Lze říct, že je jakýmsi dalším posvěcením sňatku a zpečetěním manželské lásky, úcty a soudržnosti.

  2. Proč manželé obnovují svůj manželský slib?

    Důvodů, které vedou některé manželské páry znovu k oltáři stvrdit svůj manželský slib je nepřeberně mnoho. V minulosti byla obnova manželského slibu spojována s významnými manželskými jubilei, jako jsou zlatá nebo diamantová svatba, kdy si manželé po alespoň půl století společného života vyměnili nové snubní prstýnky a spolu s nimi i manželský slib. Dnes už se s obnovou manželského slibu nečeká na zlatou svatbu, mnohdy stačí kulaté, půlkulaté nebo aspoň nějaké výročí svatby. Důvody, jež pohánějí dnešní manželské páry k obnově manželského slibu, mohou být např.:

    • Potvrzení civilního sňatku před Bohem u věřících párů, které se z jakéhokoli důvodu brali na radnici.

    • Obnovení manželského slibu je skvělou svatební alternativou pro ty, kteří se vzali tajně nebo daleko v zahraničí a nechtějí o svou svatbu ochudit příbuzné a přátele.

    • Obnova manželského slibu je rovněž výbornou variantou pro ty, kterým se z jakéhokoli důvodu příliš nevydařila svatba nebo si ji nemohli náležitě užít, třeba kvůli nemoci nebo těhotenství.

    • Některé manželské páry se rozhodnou obnovit svůj manželský slib po té, co jejich vztah prodělal nějakou zkoušku, např. když jeden z manželů prodělal vážnou nemoc.

    • Jiní se rozhodnou obnovit svůj manželský slib na výročí svatby protože jejich láska od svatby zesílila a jsou si blíž než v samotný svatební den.

    • Obnova manželského slibu je také variantou pro již jednou v kostele oddané a rozvedené páry, dopřát si spirituální svatební obřad.

    • Nakonec asi nejčastějším důvodem k obnově manželského slibu na výročí svatba je příležitost znovu si vyznat lásku a oslavit s přáteli a rodinou uběhlá šťastná léta v manželství.

  3. Po kolika letech mohou manželé obnovit svůj svatební slib?

    Rozhodnutí, po kolika letech manželství nastala ta pravá, vhodná chvíle na obnovu manželského slibu záleží jen na manželích samotných. Podle dávné tradice přistupovali k obřadu obnovení manželského slibu páry po padesáti a šedesáti letech společného manželského života, tedy na zlaté a diamantové výročí svatby. Dnes však není výjimkou, jde-li žádat o obnovení manželského slibu pár, který slaví teprve stříbrnou svatbu či dokonce manželé po deseti letech manželství. Výjimkou nejsou ani páry, které záhy po vlastní civilní svatbě, tajném sňatku nebo svatbě v zahraničí žádají o obnovení manželského slibu či církevní požehnání pro rodinu a přátele.

  4. Kde se koná a kdo provádí obnovu manželského slibu?

    Tradičně je obnova manželského slibu církevní záležitostí, a probíhá proto v kostele nebo v kapli. V současné době však existují vedle katolíků a evangelíků i další církve, jež si nekladou podmínku konání obřadu v kostele a manželským párům, vycházejí s volbou místa vstříc. Dále nabízejí obnovu manželského slibu i některé matriky, kde oddávající úředník může za poplatek přijít a obnovit manželský slib i na jiné místo než jakým je radnice, např. na hrad nebo do zámecké zahrady. Další variantou je obnova manželského slibu v zahraničí, nejčastěji na exotické dovolené u moře, na pláži. Tuto možnost mají ve své nabídce mnohé svatební agentury, které vám zprostředkují vše, od kadeřníka po duchovního a překladatele.

  5. Co je potřeba k obnově manželského slibu?

    Obnova manželského slibu je pouze symbolickým aktem a tak rozhodně nebudete muset zařizovat množství dokumentů, jako před svatbou. K tomu, abyste mohli obnovit svůj manželský slib, musíte být manželé a tak k tomuto symbolickému obřadu budete potřebovat především váš oddací list a případně doklady, kterými se můžete dokázat, že oddací list patří skutečně vám, tedy občanský průkaz nebo pas.

  6. Jak se obléci na obřad obnovy manželského slibu?

    Jak už bylo několikrát řečeno, obnova manželského slibu je pouze symbolickým obřadem a tak není nutné, vybírat okázalé šaty ve svatebních salonech, protože ve skutečnosti už pravou nevěstou stejně nejste. Pokud vás však těší nadýchaný bílý tyl a ve šněrovačce jste jako doma, pak vám rozhodně nic nebrání v tom, obléci na sebe v tento den pravé svatební šaty s obručí a vlečkou a závoj. Jedná-li se navíc o první obřad pro rodinu a přátele, budete to mnohem lepší a efektnější než sebehezčí kalhotový kostýmek. Pokud slavíte obnovou manželského slibu již desáté a vyšší výročí svatby, klasické svatební šaty ala šlehačkový dort vám spíše nedoporučujeme. Nemusíte se však vzdávat bílé barvy ani šatů, zvolte jen jednodušší střih nebo jiné, společenské šaty v barvách ivory, champagne či šedou nebo béžovou. Ve slušivém kostýmu či elegantních krátkých šatech se rovněž nemusíte bát, že byste udělaly ostudu. Muži to mají jako obvykle jednodušší, vystačí si s pěkným oblekem a kravatou nebo smokingem s motýlkem.