Lidové názvy výročí svateb a tradiční dárky
Manželé nejčastěji slaví výročí svatby jedenkrát do roka, na den svatby. Jistě, najdou se i takové páry, které nepohrdnou důvodem k oslavě každý měsíc, ale ty teď nechme stranou.
Tradice připisuje každému výročí svatby jedinečný název, např. slavná zlatá svatba, stříbrná nebo diamantová svatba. Názvy těchto výročí svateb jsou odvozeny od materiálu, ze kterého by měl pocházet dárek k výročí, který si manželé vymění navzájem. Níže najdete kompletní seznam tradičních názvů výročí, včetně tipů na více i méně tradiční dárky k těmto výročím svatby.
- 1. výročí svatby- bavlněná svatba
Slaví-li manželé 1. rok výročí od svatby, pak podle tradice slaví bavlněnou svatbu. K bavlněné svatbě by si manželé měli vyměnit dárky z bavlny, tedy cokoli od ponožek, po košile, pyžama, či šátky.
Povahou dárku nahrává bavlněné výročí svatby spíše manželkám, (který muž upřímně jásá nad pyžamem?) a tak doporučujeme bavlněný dárek zpestřit třeba lahví kvalitního vína.
- 2. výročí svatby- papírová svatba
Po dvou letech manželství slaví partneři podle tradice papírovou svatbu. K výročí papírové svatby si v minulosti manželé vyměňovali lodičky z papíru, které pak pouštěli po vodě a jejichž společná plavba byla symbolem společné cesty životem.
Nezdá se vám papírová lodička jako adekvátní dárek k výročí svatby, ale přesto nechcete úplně upustit od tradice? Snadná pomoc: lístky do kina, do divadla nebo na fotbal, voucher na masáž nebo na večeři či knížka jsou přece také z papíru!
- 3. výročí svatby- kožená svatba
Pokud manželé slaví tři roky výročí od svatby, pak podle starého obyčeje oslavují tzv. koženou svatbu. Jak už název napovídá, dárek ke třetímu výročí svatby by měl být z kůže.
Žádoucí jsou obuv, pásky, kabelky, brašny, peněženky, diáře v kožených deskách či pouzdra. Originální variantou koženého dárku pro ochránce zvířat, lpějící na tradici, je tetování. Prim hrají jména, data a milostné vzkazy. Nedoporučují se kotvy, hadi, pavouci ani jména fotbalových klubů.
- 4. výročí svatby- květinová svatba či ovocná svatba
Čtyři roky po svatbě slaví manželé květinovou, někde také ovocnou svatbu. I v tomto případě nadržuje tradice spíš ženám, které se mohou těšit na pořádné, krásné pugéty a košíky čerstvého ovoce.
Chcete-li v duchu pradávných zvyklostí potěšit manžela, pak s ovocným stromem nebo masožravkou máte rozhodně o něco větší šanci na úspěch než s tulipánem. Další možností je miska jahod v doprovodu vychlazeného šampaňského.
- 5. výročí svatby- dřevěná svatba
První polokulaté výročí svatby se podle tradice nazývá dřevěná svatba. Jak správně tušíte, dárek k 5. výročí svatby by měl být dřevěný.
Existují hromady vhodných dárků k dřevěné svatbě a tak váš výběr limituje pouze hloubka vaši kapsy. Vybírat můžete od polen do krbu a kuchyňských potřeb, po domácí sauny.
- 6. výročí svatby- železná svatba
Po šesti letech slaví manželé železnou, svatbu. Ideální prezent k tomuto výročí svatby by tedy měl být ze železa.
Prima železným dárkem pro muže k 6. výročí svatby může být třeba nůž. Manželku se smyslem pro humor pak můžete obdarovat třeba policejními želízky. Skvělým dárkem k železné svatbě je pro manžele- výletníky prodloužený víkend v Železných horách.
- 7. výročí svatby- vlněná svatba
7. výročí svatby se podle tradice nazývá vlněnou svatbou. K vlněné svatbě si manželé, logicky, vyměňují vlněné dárky.
Vlněná svatba je velmi praktickým výročím, v tom smyslu, že si můžete přijít na nový svetr, šálu, rukavice a někteří třeba na celou ovci.
- 8. výročí svatby- bronzová svatba
Osm let ode dne svatby se podle tradice slaví bronzová svatba. K tomuto výročí si manželé vyměňují své dárečky, jak jinak, než z bronzu.
Typickým prezentem k bronzové svatbě je kupříkladu bronzová soška, zahradní náčiní či šperky. Velkým hitem posledních let se staly bronzové hodinky.
- 9. výročí svatby- měděná svatba či hliněná svatba
Devátý rok manželského soužití nazývá tradice měděnou nebo hliněnou svatbou. K 9. výročí svatby si manželé nejčastěji dávají měděné dárky- moc dobrých hliněných totiž neexistuje.
Tradičním měděným dárkem může být kuchyňské nádobí, šperk z mědi, soška, ale třeba i nová střecha, okapy či poznávací výlet do Švédska, spojený s návštěvou Velké měděné hory.
- 10. výročí svatby- cínová či růžová svatba
Po deseti letech manželské cesty životem se podle starého obyčeje slaví cínová, někde také růžová svatba, která je zároveň prvním kulatým výročím svatby manželů. Dárek k cínové/růžové svatbě by měl být z cínu nebo z růží.
Prim hrají cínoví vojáčci, figurky či třeba cínové šachy. Tuší-li muž, že cínovou kočičkou nepřivede manželku k nirváně, nebude proti zvyklostem, věnuje-li jí pugét růží.
- 11. výročí svatby- ocelová svatba
11. výročí svatby je tradičně označováno jako ocelová svatba. Typickými dárky k tomuto výročí jsou výrobky z ocele.
Praktický manžel ocení ocelové lano do auta, manželka kuchyňské náčiní z nereznoucí oceli a společně se pak mohou podívat na filmový snímek Ocelová pěst.
- 12. výročí svatby- hedvábná svatba
Po dvanácti letech manželského života slaví partneři tzv. hedvábnou svatbu. Hedvábná svatba se jí říká proto, že by si k tomuto výročí svatby měli manželé vyměnit dárky z hedvábí.
K nejoblíbenějším univerzálním hedvábným dárkům patří šátky, košile, kapesníčky a jiné drobné zboží z konfekce, např. kravaty.
- 13. výročí svatby- krajková svatba
Po třinácti letech společného soužití slaví manželé dle dávného zvyku krajkovou svatbu. K výročí krajkové svatby by si manželé měli vyměnit dárek z krajky.
Může se zdát, že svým naturelem dárek ke krajkové svatbě znovu zvýhodňuje ženy, ale nenechte se šálit. Mezi muži existují i fajnšmekři, pro které je nové krajkové prádlo manželky dárkem pro ně samotné.
- 14. výročí svatby- slonovinová svatba
14 let po svatbě slaví manželé výročí, kterému se lidově říká slonovinová svatba. K tomuto výročí svatby by si manželé měli vyměnit dárek ze slonoviny.
Komu se protiví na důkaz lásky podporovat pytláky, má mnoho dalších, humánnějších možností, čím svou drahou polovičku obdarovat. Jsou to všechny dárky v barvě ivory, sošky a figurky slonů, sponzorský dar na záchranu slonů či výlet na Pobřeží slonoviny.
- 15. výročí svatby- křišťálová svatba či skleněná svatba
V pořadí druhé, půlkulaté výročí svatby se lidově jmenuje křišťálová svatba, ale narazit můžete i na jméno skleněná svatba. Rozhodnutí, z jakého materiálu bude váš dárek k 15. výročí svatby tedy závisí jen na vás a vašem rozpočtu.
Darovat můžete cokoli od křišťálu po zavařovací sklo. Nejoblíbenějšími dárky k 15. výročí svatby jsou křišťálové lustry, bižuterie, vázy, broušené sklo, sady skleniček či společná fotografie laserovaná do křišťálu či skla.
- 20. výročí svatby- porcelánová svatba
Dvacet let společného soužití manželů oslavuje výročí, lidově zvané porcelánová svatba. Na toto výročí svatby si manželé vyměňují prezenty z porcelánu.
Oblíbenou klasikou v kategorii porcelánových dárků jsou jídelní servisy, čajové soupravy a džbánky na pivo. Pragmatičtí jedinci mohou ocenit zubní korunky a můstky.
- 25. výročí svatby- stříbrná svatba
Výročí čtvrt století společného soužití manželů je známé jako stříbrná svatba. Stříbrná svatba je prvním velkým výročím manželů. K tomuto výročí je zvykem vyměňovat si dárky ze stříbra.
Na stříbrné výročí svatby hrají prim stříbrné šperky, řetízky, náramky, hodinky, náušnice, manžetové knoflíčky či spony na kravatu.
Více o tomto manželském jubileu se dočtete v záložce Stříbrná svatba.
- 30. výročí svatby- perlová svatba
Uběhlo-li od svatby manželů třicet let, pak se toto výročí podle tradice nazývá perlová svatba. K výročí perlové svatby si manželé vyměňují dárky z perel.
Typickým dárkem k perlové svatbě jsou šperky, manžetové knoflíčky a doplňky s perlami. Milovníci turistiky a cestování se mohou v duchu tradice vydat do Perlové doliny na Slovensku, nebo do Číny, k Perlové řece.
- 35. výročí svatby- korálová svatba či plátěná svatba
Pětatřicátý rok manželského života bývá oslavován jako korálová, někde také plátěná svatba. K tomuto výročí svatby si můžete vyměnit dárky jak z korálů tak i plátěné, rozhodnutí záleží na vaší kapse.
K 35. výročí svatby můžete partnerovi darovat červený, růžový nebo bílý korál, (jsou známé pro své léčebné účinky) plátěný stan či třeba pracovní oděv.
- 40. výročí svatby- rubínová svatba
Čtvrté, kulaté výročí svatby se jmenuje rubínová svatba. Rubínová svatba je to proto, že si manželé vyměňují rubínové prezenty.
Chybu neuděláte s rubínovým klenotem či doplňkem, zdobeným rubíny. Chybí-li vám na nákup rubínového klenotu pár tisícovek, nezoufejte a pozvěte partnera na představení do divadelního studia Rubín v Praze.
- 45. výročí svatby- safírová svatba
45. výročí svatby se lidově nazývá safírová svatba. K safírové svatbě by si manželé měli vyměnit klenot či doplněk se safíry nebo jakýkoli jiný safírový dárek.
Neužije-li vás na drahé kameny, můžete si k 45. výročí svatby věnovat výlet do Jizerských hor, k Safírovému potoku. Víkend, strávený na čistém, horském vzduchu, v krásné přírodě, je výbornou, originální alternativou tradičního dárku k safírové svatbě.
- 50. výročí svatby- zlatá svatba
Oslavě půl století společného manželského života se lidově říká zlatá svatba. Zlatá svatba je nejznámějším manželským jubileem. Dle tradice k ní patří výměna zlatých dárků, ale i velkolepá oslava, někdy spojená s obnovením manželského slibu. Vše o 50. výročí svatby naleznete v kapitole Zlatá svatba.
K 50. výročí svatby si manželé dávají zlaté šperky, nejčastěji si však vyměňují nové snubní prstýnky.
- 55. výročí svatby- smaragdová svatba
Po 55 letech společného manželského života slaví partneři tzv. smaragdovou svatbu. Jak už název napovídá, dárek ke smaragdovému výročí svatby by měl být smaragdový.
Dárek ke smaragdové svatbě pořídíte v klenotnictví, ale třeba i v cestovní kanceláři- nepřezdívá se snad Irsku, Smaragdový ostrov? Výlet do země sv. Patrika, Keltů a whisky je skvělým, originálním a přesto tradičním dárkem ke smaragdové svatbě.
- 60. výročí svatby- diamantová svatba
Diamantovou svatbu slaví manželé po 60 letech společného života. Podle starého obyčeje by si na toto výročí svatby měli manželé vyměnit dárek s diamantem.
Vhodný dárek k diamantové svatbě seženete v klenotnictví. Diamantové prsteny jsou stále v módě, ale chybu neuděláte ani přívěskem, náušnicemi či manžetovými knoflíčky.
Vše, co vás zajímá o 60. výročí svatby naleznete v záložce Diamantová svatba.
- 65. výročí svatby- kamenná svatba
Výročí 65 let společného manželského života se podle tradice říká kamenná svatba. Dárek, který by si manželé měli na toto výročí svatby vzájemně vyměnit, může být jak z drahých kamenů, tak třeba i ze žuly.
Váš dárek ke kamennému výročí svatby může být jak romantický šperk či kamenná socha s datem svatby, tak třeba i praktický, vysněný krb v obýváku.
- 70. výročí svatby- platinová svatba či svatba milosti
70. výročí svatby se také jinak říká platinová svatba či jinde svatba milosti. Jak dává už sám název výročí tušit, dárek k tomuto manželskému jubileu by měl být platinový nebo milosrdný.
Rozhodnete-li se pro dárek k platinové svatbě, pak vyrazte k zlatníkovi. Hodláte-li slavit svatbu milosti, udělejte jménem svého partnera nějaký dobrý skutek, např. pošlete příspěvek na charitu nebo na domov dětí či seniorů.
- 75. výročí svatby- svatba korunovačních klenotů či nebeská svatba
Po tři čtvrtě století ode dne svatby čeká manžele oslava svatby korunovačních klenotů nebo také nebeské svatby. Protože je málo pravděpodobné, že by si běžní manželé měnili korunovační klenoty, zdomácněla spíše tradice výměny nebeských dárků.
Oslava nebeské svatby je oslavou nebeské lásky manželů, která je provázela dlouhých 75 let. Adekvátním dárkem k takovému jubilejnímu výročí svatby je cokoli darovaného od srdce a s nebeskou láskou.